airplanebooksbriefcase business cogs cross election entertainment fish house law lockmedicalpeopleselfservices socialtax

$name

16. oktober 2015

Vi nærmer os nu årets sidste måned, og siden 1989 har der været tradition for, at Maniitsoq kommunalbestyrelse uddeler ærespris til een eller flere indstillede personer.

 

Æresprisen uddeles i form af et diplom ledsaget af en pengegave fra "Fonden for Maniitsup Kommunea´s Ærespris".

 

Fondens formål er at skænke Maniitsup Kommunea´s ærespris til personer, som gennem særlig fortjenstfuld indsats har udvist interesse, flid og ini­tiativ indenfor Maniitsup Kommunea, og uddeling af ærespris sker een gang om året efter kommunalbestyrelsens nærmere bestemmelser, ligesom kommunalbesty­relsen fastsætter æresprisens antal og pengegavens stør­relse.

 

Æresprisen vil atter blive uddelt i år, og i den anledning skal kommunal­besty­relsen herved opfordre enkeltpersoner, foreninger samt organisationer om at være med til at vælge æresprismodtagerne i 2015 og fremkomme med velbegrun­dede indstillinger til kommunalbestyrelsen.

 

Forslagene skal være kommunalbestyrelsen i hænde senest mandag den 16. novem­ber 2015.

 

Tildeling af ærespris vil ske i december måned.

 

 

 

Med venlig hilsen

 

 

Hermann Berthelsen

borgmester