airplanebooksbriefcase business cogs cross election entertainment fish house law lockmedicalpeopleselfservices socialtax

25 års jubilæum

Fredag den 15. april 2011 blev Else Marie Clasens 25 års jubilæum fejret ved en reception i byrådssalen.
28. april 2011

Fredag den 15. april 2011 blev Else Marie Clasens 25 års jubilæum fejret ved en reception i byrådssalen. Her fik Else Marie overrakt et diplom samt et gratiale af chef for økonomi området Johanne Siegstad. 

Else Marie færdiggjorde sin kontoruddannelse tilbage i 1981 i Aasiaat. Siden er tiden fløjet af sted og Else Marie have glemt at det var ved at være jubilæum tid indtil hun for nyligt talte med sin søster, hvor de snakkede om hvornår de var blevet færdiguddannet. Derfor blev fejringen af jubilæet nærmere en fejring af et 26 års jubilæum.

Gennem sit arbejdsliv har Else Marie været ansat både i Aasiaat, Nuuk og nu Sisimiut, hvor hun siden 2001 har været ansat først i den tidligere Sisimiut Kommune og nu Qeqqata Kommunia. Else Marie arbejder nu som sagsbehandler i opkrævningsafdelingen på økonomiområdet.