Siden 1989 har der også været tradition for, at Maniitsoqs kommunalbestyrelse uddeler ærespris(er) til en eller flere indstillede personer.
Æresprisen uddeles i form af et diplom ledsaget af en pengegave fra "Fonden for Maniitsup Kommunea´s Ærespris".
Fondens formål er at skænke Maniitsup Kommunea´s ærespris til personer, som gennem særlig fortjenstfuld indsats har udvist interesse, flid og initiativ indenfor Maniitsup Kommunea, og uddeling af ærespris(er) sker en gang om året efter kommunalbestyrelsens nærmere bestemmelser, ligesom kommunalbestyrelsen fastsætter æresprisens antal og pengegavens størrelse.
Æresprisen vil atter blive uddelt i år, og i den anledning skal kommunalbestyrelsen herved opfordre enkeltpersoner, foreninger samt organisationer om at være med til at vælge æresprismodtagerne i 2020 og fremkomme med velbegrundede indstillinger til kommunalbestyrelsen.
Forslagene skal være kommunalbestyrelsen i hænde senest onsdag den 18. november 2020.
Tildeling af ærespris vil ske i december måned.
Med venlig hilsen,
Malik Berthelsen - Borgmester.
Rigsombudsmanden har bekendtgjort at der afholdes valg i Grønland til Folketinget tirsdag den 24. marts 2026 fra kl. 09.00 til kl. 20.00.
Vil du være med til at styrke lokaldemokratiet ved at fremme arbejde, der gennem samarbejde mellem lokalområdets beboere, foreninger, kommunale politikere og myndigheder videreudvikler lokalsamfundene og dets fysiske, kulturelle og demokratiske muligheder og værdier?
Se nyhedVi vil gerne tilvejebringe forældreaftaler med henblik på at fremme dit barns trivsel og sundhed
Se nyhed