airplanebooksbriefcase business cogs cross election entertainment fish house law lockmedicalpeopleselfservices socialtax

Fælles Café

Gennem Qeqqata Kommunias sundhedsprogram ”Fællesansvar – for Sundhed og Trivsel i Qeqqata Kommunia” afholdte vi fællescafé for ældre, førtidspensionister og personer
19. november 2024

Gennem Qeqqata Kommunias sundhedsprogram ”Fællesansvar – for Sundhed og Trivsel i Qeqqata Kommunia” afholdte vi fællescafé for ældre, førtidspensionister og personer med handicappede i torsdags, mandags og i dag i Taseralik.

Der serveres kaffe the kager og frugter samt mulighed for forskellige brætspil.
Deltagerne synes rigtig godt om tiltaget, hvor de var glad for at se andre medborgere som de ikke ser til dagligt.

Personer med handicap blev spurgt, om der er nogen interesseret i at være medlem i Parasport hvis der skulle etableres en idrætsforening for personer med handicap, der var op til 15 personer der vil i gang med parasport. Tiltaget parasport igangsættes i løbet af nytår.

Vi takker alle deltagere og håber at I har haft det sjovt.