airplanebooksbriefcase business cogs cross election entertainment fish house law lockmedicalpeopleselfservices socialtax

Pressemeddelelse: Qeqqata Kommunia vil udvide Sisimiut Havn

Qeqqata Kommunias kommunalbestyrelse skal på sit møde fredag den 28. oktober 2011 tage stilling til økonomiudvalgets forslag om at udvide Sisimiut Havn. Økonomiudvalget foreslår, at havnen bliver anlagt i 2012 og 2013, så den kan stå klar til de forventede olieboringer i sommerhalvåret 2013.
26. oktober 2011

Qeqqata Kommunias kommunalbestyrelse skal på sit møde fredag den 28. oktober 2011 tage stilling til økonomiudvalgets forslag om at udvide Sisimiut Havn. Økonomiudvalget foreslår, at havnen bliver anlagt i 2012 og 2013, så den kan stå klar til de forventede olieboringer i sommerhalvåret 2013.

Qeqqata Kommunia vil dermed selv tage ansvar for kommunens og Sisimiuts fortsatte vækst og udvide havnen, uanset om Selvstyret eller private selskaber vil være med. Pengene til finansiering af udvidelsen skal blandt andet findes ved en kommunal skattestigning fra 25 % til 26 %.

Qeqqata Kommunias borgmester Hermann Berthelsen mener, det er tid til handling:

- Uanset, om der kommer olieefterforskning i 2013 eller ej, er det helt nødvendigt med en havneudvidelse. Med de nuværende forhold i Sisimiut Havn kan trawlere, indhandlingsskibe, krydstogtskibe og olieforsyningsskibe ikke få plads i havnen, og derfor søger de til andre havne i ind- og udland.

Borgmesteren håber også, at den nye havneudvidelse vil sætte gang i væksten i Sisimiut:

- De store skibes fravalg af Sisimiut Havn har betydet stigende arbejdsløshed i Sisimiut, så anlægsinvesteringen i havnen skulle også gerne sætte gang i hjulene. Mit håb er, at vi med udvidelsen kan få flere i arbejde og dermed reducere vores udgifter til arbejdsmarkedsydelser og offentlig hjælp samt stigende skatter. Og forhåbentlig vil den kommunale skattestigning blive kortvarig.

Yderligere information

For yderligere information om udvidelsen kan borgmester Hermann Berthelsen kontaktes på tlf.

52 75 56.